Ads.txt nedir? Adsense’de Ads.txt uyarısı çıktı, ne yapmalıyım?
25 Kasım 2017
Umut Köse
Paylaş

Merhaba arkadaşlar, yepyeni bir blog yazıma hoşgeldiniz. Adsense serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Son zamanlarda bir çok Adsense kullanıcısının paneline düşen uyarı olan Ads.txt sorunu hakkında bilgi vermek istedik. Bu uyarı Adsense hesabıma bir sorun verir mi? Reklam kazançlarım da düşüşler yaşanır mı; gibi sorularınıza yanıt verme niteliğinde böyle bir yazı yazmak istedim, hadi hemen başlayalım.

Panelde çıkan Ads.txt uyarısı örneği:

Yayıncılar İçin Programatik Reklamcılıkta Güvenliği Artırmanın Yeni Standardı: ads.txt

Henüz yeni yeni duyulmaya başlanan ads.txt kavramı, ilerleyen dönemlerde üzerinde sıklıkla konuşulan bir girişim olarak karşımıza çıkacağa benziyor. Bu nedenle yayıncı ve reklamverenleri ads.txt hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmek istedik.

ads.txt Yayıncılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Dijital reklamcılık sektöründe ad fraud adı verilen reklam sahtekarlığı, hem yayıncılar hem de reklamverenler açısından tehdit oluşturuyor. Reklamveren firmaların milyarlarca dolar kaybetmesine yol açan sahtekarlık girişimleri, yayıncıların da kazançlarını olumsuz yönde etkiliyor. ads.txt kavramı, bu tür sahtekarlık durumlarının önüne geçebilmek adına geliştirilen oldukça avantajlı bir çözüm olarak anılıyor.

Evet arkadaşlar bugün bu yazımda sizlere bir çok kaynak siteden esinlenerek Adsense kullanıcıların paneline düşen Ads.txt uyarısı hakkında bilgi vermek istedim. Sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından belirtebilirsiniz. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere hoş çakalın!