Chia Tohumu
14 Ocak 2018
Umut Köse
Paylaş

Chia Tohumu
Kendisi bir bulgur tanesi kadar olan ancak faydaları ile adından çok fazla konuşturan Chia Tohumu ve faydalarını öğrenmeye hazır mısınız? Araştırmalar sayesinde sizlere chia tohumu nedir sorusunu açıklayacağız. *Birçok yararlı bitki türlerini sitemizde sizlere sunmuştuk ancak bu seferki son yıllara oldukça büyük damga vurmuş bir tohum Chia tohumu

Peki, Bu Chia Tohumunun Faydaları Nedir?

Chia tohumunun popüler olmasında ki baş etkenleri chia tohumu faydaları olarak sıralayalım;
-Özellikle kilo verme yolları arasında çok büyük bir paya sahip. Gerek barındırdığı lifler gerekse insanda tokluk hissi yaratmasından dolayı diyet yapanların baş tacı olmaya başladı bile.
-Yüksek protein deposu her 100 gramında yaklaşık 17 gram protein bulunduruyor.
-Liflerinin bol olması sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve kabızlık ve bağırsak gazı gibi sorunlardan sizi kurtarır.
-Küçücük yapısında yüksek miktarda omega3 barındırarak, beyni korur ve kanserli hücrelerin üremesi yâda oluşmasını tamamen engeller.-Enerji verir ve vücudun tatlı gereksinimini en aza indirger.
-Özellikle hamile kadınların kullanması gereken bir besin chia tohumu içinde barındırdığı aminoasitlerle bebeğinizin gelişimi için en büyük yardımcınız.
-İçinde fazlası ile kalsiyum ve A vitamini bulundurur hem görme yetinizi hem kemik gelişiminizi hızlandırır.
Chia tohumu faydaları; faydalar eşittir Chia tohumu diyebiliriz kısacası

Peki, Bu Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Hepinizin bu chia tohumu nasıl kullanılır sorusunu aklınızdan geçirdiğinizi duyar gibiyim. Aslında şuan da insanlar arasında oldukça yaygın şekilde tüketimi jöle şeklinde olarak tüketimidir. Bu jöle şeklinde ki kıvamı yakalamak oldukça basit aslında chia tohumu herhangi bir sıvının içinde bekletildiğinde zamanla jöle kıvamına gelir. Chia tohumlarını puding şeklinde yemek için tohumları süt, su veya herhangi bir sıvının içerisine karıştırarak belirli bir süre bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Kısaca Chia tohumunun faydalarını biz saymakla bitiremeyiz ancak o hastalıkları iyi etmekte kendisine rakip tanımamaktadır.