Euro 2018 Yılında Ne Olur, Euro Düşer mi Yükselir mi?
21 Mart 2018
Umut Köse
Paylaş

Euro dünya üzerinde dolardan sonra en çok işlem göre para birimi olarak oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu durum Euro’nun Avrupa’daki ve dünyadaki en küçük hareketlenmeden hemen etkilenmesine sebep olmaktadır. Küresel piyasalarda son yıllarda yaşana belirsizlik zaman zaman Euro’nun da dalgalanmasına sebep olmaktadır. Ülkeler belirsizlik yerine güvenli varlıklara yönelim içindedirler. Avupa’da Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde yapılacak bir seçim Avrupa’nın yapısında, gündeminde ve ekonomisinde hareketlenmelere sebep olabiliyor. Ayrıca Euro Bölgesi de denilen Avrupa Birliğine üye devletler içerisindeki bazı büyük devletlerin Avrupa Birliğinden çıkma istedi sonucunda Euro’da belirsizlikler yaşanmasına sebep olmaktadır. Euro ne olur, yükselir mi yoksa düşer mi açıklamaya çalıştık.

Siyasi Belirsizlikler ve Euro’nun Geleceği

Avrupa uzun süredir enflasyonla ve ekonomik durgunlukla mücadele etmektedir. Siyasi belirsizliklerin de eklenmesi ile Euro bölgesi ekonomi konusunda iniş çıkışlar yaşamaya başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği içinde bulunan ve ekonomileri iyi olana devletleri bu birlikten çıkma ihtimallerinin giderek güçlenmesi Euro’nun da belirsizlikler yaşamasına sebep olmaktadır.

Euro bölgesinde bulunan farklı ekonomilere, siyasi ve sosyal özelliklere sahip ülkelerin aynı birlik içerisinde tutunmaya çalışması istikrarsızlığın sebeplerin den biri olarak gösterilmektedir. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma isteği Fransa’nın ve İtalya’nın da bu isteklerini dile getirmelerinin yolunu açmaya başlamıştır. Bütün bu sorunların yaşanmasına rağmen Euro çok aşırı derecede değer kaybetmemektedir. Bunun sebepleri arasında FED’in açıkladığı fazi beklentisinin bu yıl için beklenenden düşük olarak açıklanması olarak gösterilmektedir. FED üyelerinin faiz artırımı konusunda sakin olmaları doların aşırı derecede yükselmesinin önüne geçmiş durumdadır. Doların çok fazla yükselmemesi Euro’nun değer kaybetmesinin önüne geçmektedir.

Euro Neden Düşüyor ve Bu Düşüş Nasıl Önlenebilir?

Avrupa’nın son yıllarda içinde bulunduğu istikrarsızlık Euro para biriminde dalgalanmalara sebep olsa da pek çok yatırımcı 2018 yılının dolar değil Euro yılı olacağı kanısındalar. Siyasi baskıların yanında Brexit, FED faiz artırımları gibi baskılar da Euro’nun düşüşünde etkili olsa da 2018 yılında Euro’nun bütün bu baskılardan kurtulacağı ve yükselişe geçeceği tahmin edilmektedir. Yatırım uzmanları yine de Euro ile yatırım yapacaklar için şu uyarıyı da yapıyor. Euro ile kısa vadede yatırım kazandırmayabilir fakat yatırımcılar uzun