Facebook Instant Articles ödemelerinde hangi banka ne kadar kesinti yapıyor?
20 Kasım 2017
Umut Köse
Paylaş

Merhaba arkadaşlar, bu blog yazımda sizlere Facebook’un son aylarda ilk olarak yurt dışında hizmete sunduğu ve özellikle son 2-3 ayda Türkiye’ye de gelen Instant Articles reklam modeli hakkında bilgi vereceğim.

Adsense gibi bir reklam şirketi kuran Facebook, kendi sistemine üye olup Türkçe manasında Hızlı Makaleler sistemini sitelerine optimize edenlerin sayfalarında büyük erişim kolaylığı da sağlıyor. Normal link paylaşım yapıldığında erişimlerin %5 oranında düştüğünü gözlemlediğimiz sayfalarımızda Instant Articles kullanan sayfaların erişimlerinin aksine hiç düşmediği ve arttığı da söyleniyor.

Gel gelelim Facebook Instant Articles ödemelerine… Facebook girdiğiniz ödeme yerinde yazdığınız bankanıza kazandığınız ayın ödemesini bir sonraki ay yatırmakta. Peki Instant Articles ödemelerinde hangi banka ne kadar kesinti yapıyor?

Türkiye’de bir çok bankalar yurt dışından gelen ödemeler için hizmet ücreti alırlar. Bazı bankalarda bu meblağ yüksek olurken bazı bankalarda ise ya hiç alınmamakta ya da az bir kesinti yapmakta.

Bir forumda gördüğüm yorumlara göre hangi bankaya ne kadar kesinti yaptığını açıklayalım.

Finansbank – Enpara: 4-5 dolar arası bir kesinti.

İş bankası: 10-15 dolar arası bir kesinti.

Garanti bankası: 9-30 dolar arası bir kesinti.

Denizbank: 5-10 dolar arası bir kesinti.

Kuveyt Türk: 1 dolar ya da 0 kesinti.

Diğer bankalar için henüz bir bilgi edinemedim ama yakın zamanda yazımı güncelleyip onları da ekleyeceğim.

Ödemelerde olan kesinti Facebook ile alakalı mı?

Kesinti facebook ile alakalı değildir.

Bankaların swift işleminden aldıkları masraf ile alakalı. O da genelde her bankada sabit bir tutar + oran ya da direk oran şeklindedir. Bu yüzden yatan tutara bağlı olarak herkesin kesinti miktarı farklı.

Evet arkadaşlar bu yazımda sizlere Facebook’un yeni reklam modeli olan Instant Articles şirketinden ödeme alan arkadaşların hangi bankadan ne kadar kesinti yapıldığını anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur, bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoş çakalın!