Fitness ve Vücut Geliştirme Kavramları Hakkında Detaylı Bilgi
30 Haziran 2018
Umut Köse
Paylaş

Çağın en yaygın hastalığı haline gelen obeziteye karşı uzmanlar uyarıyor. Özellikle hareketsiz geçen günlük yaşam, yeme ve içme konusunda dikkatsiz davranmak ve sağlıksız beslenmenin tetiklediği obezite, yapılan araştırmalara göre %30 seviyelerine yaklaştı. Uzmanlar obezite konusunda uyarırken, aynı zamanda obeziteyle baş edebilmenin tek yöntemi sağlıklı spor ve beslenme kontrolü. Bu nedenden dolayı bugünkü yazımızda zayıflama için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi olan fitness hakkında detaylı bilgiler vererek, sürekli olarak karıştırılan vücut geliştirme kavramı arasında farkları açıklamayı uygun gördük.

 

Fitness kelime anlamıyla sağlıklı olabilmek adına vücut formunun korunması şeklinde tabir edilse de, günümüzde çoğu kaynakta zayıflama metotlarından birisi olarak karşımıza çıkmakta. Öyle ki kime sorarsanız sorun, zayıflamanın tek şartının fitness olduğuna dair algıların varlığı malumunuz. Her ne kadar ülkemizde amatörce yapılsa da, fitness uygulamaları mutlaka uzman kontrolünde gerçekleştirilmeli. Bu nedenden dolayı başta sağlıklı kalabilmek ve kilo kontrolünü sağlayabilmek adına genel kabul görmüş çeşitli önerilerde bulunarak konuyu açıklamak daha yerinde olacaktır. Ayrıca son yıllarda birbiriyle karıştırılan iki farklı kavram hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Vücut geliştirme ile sürekli olarak karıştırılan fitness kavramı aslında tamamen birbirine zıt kavramlardır. Vücut geliştirme fiziksel anlamda vücudun belirli bir bölümünde ya da tamamında kasların güçlendirilerek daha düzgün bir görünüme sahip olma amacı taşımakta olup mersin escort partner, tamamen kilo kontrolüne ve hareketliliği arttırmaya yönelik egzersizlerden oluşmaktadır. Buradan hareketle iki farklı kavramın da uygulama noktasında birbirinden farklılaştığını söylemek yanlış olmayacaktır. Şöyle ki, fitness genellikle ağırlık ve hacim oranı göze alındığında belirli bir orantıya sahip olmak amacıyla tercih edilmekteyken, vücut geliştirme güç kazanmak ve kas performansını yükseltmek amacına yöneliktir.

 

Uzmanlara göre her iki kavramın da, mutlaka uzman gözetiminde sürdürülmesi gerekmekteyken, size önerimiz konuyla ilgili en aydınlatıcı bilgilerin yer aldığı blogları takip etmeniz yönünde olacaktır. Türkiye’de fitness ve vücut geliştirme alanında uzmanlar tarafından hazırlanan en faydalı içeriklerin bulunduğu bodytr.com, hem bayanlar hem de erkekler için, beslenme, kilo kontrolü, zayıflama, fitness ve vücut geliştirme gibi pek çok kategoride hizmet veren ender sitelerden birisi olduğunu hatırlatır; mutlaka takip etmeniz gerektiğini önermekteyiz.