Namaz Hocası ve Temel Dini Bilgiler
2 Ocak 2018
Umut Köse
Paylaş

Erkek kadın, her Müslümanın öğrenmesi kesinlikle farz olan bilgi, ilmihal denilen temel dini bilgilerdir. İlmihallerin hülasası (özeti) olan Namaz Hocası çalışmaları ile de yediden yetmişe herkesin öğrenmesi gereken temel dini bilgiler toplu halde sunulmaktadır. Dünyada iman ve İslam şeref ve üstünlüğünü kazandıran, ahirette ebedi saadete nail kılan ilim işte budur. Elbette bununda ehlinden ve liyakatli kimselerden yahut onların eserlerinden öğrenmek icap eder.
İlmihal bilgilerini içeren Namaz Hocası eserleri ile Müslüman bireyin günlük hayatında her daim ihtiyaç duyduğu temel dini bilgiler verilmektedir. Bu eserler ile Müslüman kişiye Temizlik, Namaz, Oruç, Zekat, Hac, Yemin, Adak ve Kurban gibi konularda özet bilgiler verilmektedir.
Namaz hususu bu eserlerde ziyadesiyle işlenmekte ve tüm ibadetlerin en faziletlisi olan namaz konusunda herkesin bilinçlendirilmesi çalışılmaktadır. Örneğin, namaz kılabilmek için namaz duaları ve surelerinin ezberlenmesi gerekmektedir. Namazda okunan kısa sureler, namaz hocası kitaplarında namaz sureleri bölümlerinde işlenmekte ve ezberlenmesi için hem Arapça yazılışları hem de Türkçe okunuşları verilmektedir. Böylece bir Müslümanın bilmesi zaruri olan sure ve duaların kolay yoldan öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Namaz hocası gibi eserlerde abdestin alınışını, gusül ve teyemmüm yapılması gibi temizlik konularından başlanmakta ve namaz konuları ile devam edilmektedir.
Günümüz internet çağında artık bu bilgileri bulabileceğiniz yüzlerce websitesi ile dijital çağın kolaylıklarından istifade edebilirsiniz. namazsuresi.com gibi çalışmalar ile Namaz Hocası ve ilmihal kitapları artık bir tık ötenizde olacak. Namaz Suresi ile abdest, namaz ve diğer ilmihal bilgilerine doğru kaynaklardan öğrenmeniz hiç de zor değil. Haydi namazsuresi.com a…