SEO’NUN ÖNEMİ
24 Kasım 2017
Umut Köse
Paylaş

SEO Nedir?

İngilizcede açılımı Search Engine Optimization olan, dilimize de Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçen temelde arama motorlarının sayfanızı ön sayfalarda çıkarmasını sağlayan çalışmalara denir.

Arama motorlarını daha yüksek performanslı hale getirmeye yarayan çalışmaların bütünü olan SEO, günümüzde büyük önem taşıyor. SEO’nun önemi için internette var olmak isteyen siteler için bir anahtardır demek sanırım uygun olur.

Bir şirketimiz olduğunu varsayalım. Şirketimizin rakiplerinizin önüne geçebilmesi için dijital pazarlamada birçok konuda başarıya ulaşması gerekir. SEO Kurallarına uymak web sitemizi üst sıralarda görmek için yapılması gerekenleri tam anlamı ile yapmışız anlamına gelir.

SEO yapımında arama motorlarının siteyi üst sıralara taşıması için gereken görseller ve metinler arama motorlarının istediği şartlara uygun olarak sitemize siteye ekleniyor. Bu eklemeler SEO çalışmalarını oluşturuyor. Bu sayede sitemiz arama motorları tarafından yukarılara çıkarılıyor hatta ilk sıralarda yer alıyor.

SEO çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere iki şekilde yapılır.

SİTE İÇİ SEO

Site içi SEO, çalışması web sitenizin yazılım, tasarım, içerik ve tüm link yapısını kapsamaktadır. Yani SEO çalışmasının odak noktasıdır.

SİTE DIŞI SEO

Site Dışı SEO, web sitemize ait Site içi SEO çalışmalarının kaliteli bir şekilde tamamlanması ardından başlanması önerilen genel anlamıyla backlink paketleri ve site tanıtım çalışmalarından oluşan bir SEO aşamasıdır. Site dışı SEO uygulamalarının başarısı binlerce insanın siteyi ziyaret etmesi ve sitenin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ile ölçülüyor.

SEO projeleri için düzenlenen site içi SEO çalışmalarının en önemlisini arama motorlarında kolayca bulunmayı sağlayan anahtar kelimeler ve etiketlerdir.

Bunun için site ile aynı doğrultuda faaliyet gösteren sitelere link verilmesi ya da bu sitelerden SEO çalışması yapılan site için link alınması yani backlink yapılması, sosyal medyada siteyi tanıtan reklam çalışmalarının yapılması SEO çalışmalarının en önemli unsurlarını oluşturuyor.

Sonuç olarak;

SEO’nun önemi kavranmadan yapılacak SEO paketleri birçok zarar verebiliyor. Bu yüzden SEO’nun önemi konusunda bilgili olan deneyimli SEO uzmanı tarafından yapılması daha doğru faydalı oluyor.

www.seopaket.net