Siyah Nokta Temizleme
29 Kasım 2017
Umut Köse
Paylaş

Siyah Nokta Temizleme

Cildin gün içerisinde çok fazla yorulması, yapılan makyajın temizlenmemesi, sigara dumanına maruz kalmak, hava kirliliği gibi belli etkenler siyah nokta oluşumuna sebebiyet vermektedir. Doğru temizleme yöntemleri uygulanmadığında da siyah nokta oluşumu hızla artmaktadır. Ciltteki bu oluşumların engellenmesi için düzenli olarak siyah nokta temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Siyah noktaların temizlenebilmesi hatta yok edilmesi için belli ürünler, maskeler ve bitki kürleri bulunmaktadır. Doğru cilt tipi için doğru maske seçimi gerçekleştirildiği takdirde de cildi siyah noktalardan arındırmak kolay olmaktadır.

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah Maske
Siyah maske olarak adlandırılan ve pek çok eczaneden temin edilebilen bu maske çeşidi siyah nokta temizleme konusunda oldukça kesin bir yöntemdir. Tüp içerisinde satılan kür cilde yayılır ve kısa bir süre bekletildikten sonra ciltten soyulur. Siyah noktalar ciltten ayrılarak bu maske üzerinde kalmaktadır. Haftalık olarak uygulanan bu yöntem, kısa sürede siyah noktaları yok etmektedir.

Şırınga Yöntemi
Özellikle kadınların çokça kullandığı bu yöntem, siyah noktaların yok edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Siyah nokta temizleme işlemi yaparken şırınga yardımı ile siyah noktalar ciltten çekilmektedir. Önce cildin buhar yardımı ile yumuşatılması siyah noktaların daha kolay çıkarılmasında etkili olmaktadır.

Beyaz Tutkal Yöntemi
Çok kullanılmayan bir yöntem olduğu düşünülse de siyah nokta temizleme aşamasında çok etkili yöntemlerden biridir. Ağaç tutkalı siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye sürülür ve bekletilir. Kurumaya başlayan tutkal citten soyulduğunda tıpkı siyah maskedeki gibi siyah noktalar ciltten ayrılır ve pürüzsüz bir görünüm elde edilir.

Yüzünüzü Günde İki Kere Yıkayın

Cildinizdeki siyah noktaları ve sivilceleri gidermek için salisilik asit bazlı bir sabun veya krem kullanıyorsanız, uygulama öncesinde mutlaka cildinizi ılık su ile yıkayın. Ilık su ile yüzünüzü yıkamak hem gözenekleri açacak hemde siyah noktaların dışarı çıkması için kolaylık sağlayacaktır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın.

  • Uygulamadan önce cildinize buhar maskesi uygulayabilirsiniz. Buhar maskesi için sitemizin arama kısmından arama yapabilir gerekli bilgilere rahatça ulaşabilirsiniz.

  • Siyah noktaların oluşmasını engellemek için her ağır terlemeye neden olan aktivitelerden sonra yüzünüzü yıkayın.

Kaynaklar:

https://www.1ciltbakimi.com/dis-macunu-ile-siyah-nokta-temizleme/

https://www.1ciltbakimi.com/